Щозими в горах гинуть люди. Найчастіше це міські жителі, які надто пізно дізнаються, що сніг спричиняє не меншу шкоду, ніж повені, зсуви, селі: тече як вода і б’є як камінь. Отже, щоб не втрапити в біду, слід зважати на ряд застережень.

Підготовка

При кожному виході у загрозливий район проведіть контрольне тренування щодо заходів безпеки й страховки, доводячи їх до автоматизму, а також випробуйте індивідуальне спорядження:

¨      Капронові чи брезентові рукавиці яскравого кольору із зав’язками чи гумовою петелькою.

¨      Лавинна стрічка чи шнур з яскравого капрону довжиною не менш за 15 м; через кожен метр повинен бути надписаний метраж і намальована стрілка в напрямку до людини.

¨      Лавинний зонд, не коротший за 2 м (наприклад, змонтований з 4-х лижних палиць).

¨      Лавинна лопата з дюралю 1,5 x 160 x 250 мм з ребрами жорсткості та міцним держаком довжиною 60 см.

Виробіть навички спорудження снігових стінок, печер, хатинок. 

Фактори ризику

Сніговий покрив втрачає сталість за будь-якої різкої зміни – адже він складається з води. Лавини може утворювати як пухкий сніг (сухі, вологі, мокрі), так і злежаний (зрив дошки чи карнизу). Загрозу становить випадіння більше за 25 см снігу, швидше ніж 2 см/год. при вітрі, дужчому за 6 м/сек.

У перші години завірюхи слід якнайшвидше вибратись з небезпечного району. Якщо це неможливо, слід перечекати не лише хурделицю, але також схід лавин і осідання снігу. При потеплінні після завірюхи сонце спричиняє зсуви, а танення – зрив снігових дощок.

Навесні небезпечний весь сонячний час. Плюсова температура протягом 36 годин або дощ викликають глибоке танення і мокрі лавини.

Загрозлива місцевість

Самочинний зрив лавин можливий на схилі, крутішому за 35о; зрив від лижника на схилі крутіше за 25 о (близько третини кута між горизонталлю і вертикаллю).

Западини, круті вузькі улоговини, прочеси в лісі, рідколісся – шляхи систематичного сходу лавин на схилах. Нестійкий схил може обвалитись навіть від пориву вітру чи гучного звуку.

Осідання великої снігової дошки на шар глибинної паморозі спричиняє її зрив. Поруч зі слідом попередньої лавини може зірватись ще одна дошка.

“Снігові равлики” на південних схилах під час відлиг – передвісники мокрих лавин .   

Безпечніше

Скелі, густий ліс, навітряні схили.

Надійно осілий сніг з добрим ковзанням і ясним слідом від лиж.

Ущільнений вітром сніг з вітровою ряб’ю, який провалюючись не розколюється на великі дошки.

Шлях по випуклому рельєфу, гірському гребеню, подалі від снігових карнизів.

Найкращий час – ранок досхідсонця, отже збиратись в дорогу слід ще затемна. 

Для уникнення загрози

Взнати шляхи сходу лавин, напрям вітрів і буревіїв. Ретельно спланувати маршрут, порадитись з рятувальною службою, лісництвом, місцевими жителями.
Перед виходом на розлогий схил випробувати маленький, так само орієнтований до сонця.

Не “підрізати” низ відкритого схилу. Сумнівні місця перетинати якомога вище, з прив’язаними і розпущеними лавинними стрічками, по одному, без лиж, “в лоб” по лінії потоку води, слід у слід. Щонайменше перші троє людей мають іти з линвовою страховкою і спеціально призначеними спостерігачами; але лавина може зійти навіть після кількох людей.

Ні в якому разі не припускати розривів групи, за будь-яких обставин не втрачати тісного візуального і голосового зв’язку та взаємодопомоги.  

Рятувальні роботи

Потрапивши в лавину, треба щосили боротись за життя! Скинути все спорядження, плисти по поверхні від потоку, чіплятись за перешкоди. Бережіть дихання – старайтесь прикрити від снігу ніс і рот. Після зупинки лавина швидко змерзається в лід, тому щосили розширюйте простір, доки сніг не встиг зледеніти і стиснути вас.

Прослідкуйте, кого захопило потоком і куди занесло. Намічайте чіткі орієнтири для рятувальників.

Після зупинки лавини покиньте спорядження в безпечному місці, де його не захопить новий обвал. Якнайшвидше починайте пошук потерпілих за течією, на поворотах і завихреннях, у великих кучугурах.

Швидкісне зондування: всі стають в шеренгу на відстані руки і по команді зондують підозрілі місця на кожному кроці справа і зліва, не менше ніж на глибину 2 м. Зазнавши невдачі, повторюють зондування ретельніше, по 3 перевірки щокроку. Хто не приймає участі в пошуках потерпілих – або відправляється за допомогою, або розпалює вогнище, готує харчування і при необхідності змінює рятувальників. Пошуки не припиняються до знаходження всіх потерпілих, але слід також подбати про відпочинок і нічліг. Якщо людину відкопали після більш ніж 2 годин перебування під снігом, то для її порятунку необхідна спеціальна медична допомога.   

Фахові відомості за книгою одного з перших у світі лавинщиків Монтгомері Отуотера “Мисливці за лавинами”, М., МИР, 1980. Укладач даних рекомендацій вітає їх розповсюдження у будь-якій формі, з метою запобігання загибелі людей.

Вітаємо!

Маєте запитання? Оберіть одного з представників нашого клубу, щоб поспілкуватися в Telegram

Є питання? Пишіть!