Вже багато років при турклубі “Університет” працює Школа передпохідної підготовки (ШПП). Протягом навчального року (з вересня до травня) її слухачі опановують туристську мудрість та навички – від вибору оптимального спорядження та
догляду за ним до складання харчових розкладок та аптечок, грамотної побудови маршрутів, розведення вогню в будь-яких умовах та в’язання вузлів. Заняття проходять раз на тиждень у лекційному форматі, а також у походах вихідного дня,
де відпрацьовуються практичні навички.

Програма лекцій Школи передпохідної підготовки

1. Індивідуальне спорядження і одяг для ПВД і низькокатегорійних походів Одяг, взуття, спальники, килимки, рюкзаки, захист від дощу.

Бавовняні тканини, капрон, термобілизна, шкіра, хутро, кросівки / черевики, типи підошов, ознаки outdoor-взуття, мембрани у взутті, устілки, прокладки, сушка взуття, типи спальників, типи утеплювачів, пух / синтепон / холофайбер, блискавки, мембрани в спальниках, сушка спальників, типи килимків, основні моделі рюкзаків, об’єм, підвіска, спинка, типи тканин, пряжки, клапани, моделі плащів і накидок, поліетилен, мембрани, догляд за мембранами.

2. Групове спорядження для ПВД і низькокатегорійних походів

Намети, кострове спорядження, примуси й пальники

Моделі наметів, тканини, проклейка швів, каркас, тамбур, дно, входи, блискавки, казани, алюміній / нержавіюча сталь, “інтеграли”, троси, сітки, типи пальників: шлангові, безшлангові, мультипаливні, зимовий і літній газ, види рідкого палива, моделі пальників.

3. Особливості організації побуту в польових умовах

Принципи розбивки біваку. Розведення багаття і приготування їжі. Сушіння одягу. Ночівля в зимових умовах. Забезпечення безпеки. Взаємодопомога. Екологічні правила поведінки в поході. Гігієна в поході.

Безпека-дрова-вода. Якість води. Вибір сухих дров. Береста і живиця. Багаття в дощ і на снігу. Пожежна безпека. Похідна кухня – посуд і кулінарія. Групові обов’язки і взаємодопомога. Сушіння одягу та взуття. Одяг для спання. Зігрівання перед сном. Групові спальники і взаємне зігрівання. Прибирання сміття — органічні залишки, полімери, метал, скло. Рубка дерев і чагарників. Небезпечні тварини і рослини.

4. Туристська топографія і орієнтування на місцевості

Типи карт, координатні сітки, умовні позначення. Пошук основних орієнтирів і прив’язка до місцевості. Робота з компасом і GPS. Орієнтування без компаса.

Карти топографічні, “хребтовки”, супутникові. Відмінності в позначеннях на різних картах. Горизонталі і бергштрихи. Крутизна схилу. Лінійні і точкові орієнтири. Рух по азимуту, на пересіченій місцевості, вночі, в умовах поганої видимості.
Орієнтування по рельєфу. Вибір оптимальної траєкторії. Орієнтування за сонцем, зірками, Місяцем, мохом, деревами, лісовими квадратами, сніжними застругами. Кроки місцевості.

5. Правила спортивних походів – Конституція туриста

Відмінність спортивного туризму від “дикого” туризму. Розбір Правил по пунктах. Види походів. Принцип поступового нарощування досвіду. Вимоги до досвіду учасників та керівника. Права і обов’язки учасників . Категорії маршрутів. Категорії локальних перешкод. Бальна система оцінки. Еталонні маршрути. Категоризація первопроходжень.

6. Організація спортивного туризму в Україні. Федерація Спортивного Туризму

Федерації туризму. Необхідність бюрократичної надбудови. Завдання Федерації. Структура Федерації. Робота МКК і інших комісій. Види туризму. Розряди і звання в туризмі – вимоги і механізм присвоєння. Похідний і змагальний туризм.

7. Особливості лижного туризму

Визначення категорійності лижних маршрутів. Специфіка лижних походів – холод, сніг, короткий день. Холодова втома. Позитивні і негативні властивості снігу. Конденсат. Рух по снігу. Торування шляху – види і способи. Ковзання і підлип.
Лижна техніка: падіння, гальмування, повороти, ходьба, підйоми і спуски. Подолання перешкод. Рух кригою водойм.

8. Спорядження для лижного туризму

Лижі й кріплення. Дерево і пластик. Мазі і насічки. Канти і догляд за ними. Парафін. Лижні палиці. Індивідуальне спорядження: бахіли, підбахільники, маски, рукавиці. Сушіння одягу та взуття взимку. Групове спорядження: намет, сітка, примуси / пальники.

9. Лавини

Види лавин. Умови утворення лавин. Динаміка снігового покриву. Ознаки лавинної небезпеки. Безпечні і небезпечні форми рельєфу. Правила проходження лавинонебезпечного схилу – для групи і для учасника. Дії учасника при попаданні в лавину.
Дії групи. Правила пошуку в лавині. Перша допомога.

10. Харчування в походах

Специфіка харчування в походах. Основні характеристики продуктів: вага, калорійність, транспортабельність, час на приготування, повноцінність. Основні групи похідних продуктів. Енерговитрати в звичайному житті та в походах. Калорійність основних продуктів. Їстівна частина. Баланс білки / жири / вуглеводи. Специфіка зимових і високогірних походів.

Харчування в ПВД і категорійних походах. Принципи складання продуктової розкладки. Упаковка і зберігання продуктів.

11. Походна продуктова розкладка

Складання походної розкладки. Надлегкі розкладки.

Розкладки загальна, індивідуальна, змішана. Переваги і недоліки. Паковання продуктів.

Підніжний харч і екстремальне харчування. Вимушене голодування.

12. Медицина в поході

Найбільш поширені захворювання в походах. Основні групи медикаментів. Сучасні медикаменти. Перша допомога. Мозолі, потертості, незначні травми, забої, розтягнення, опіки, обмороження, простуди, остеохондрози і міозити, розлади шлунково-кишкового
тракту. Профілактика. Лікування.

Важкі травми – рани, переломи, гострі запалення – легеневі, кишкові, ранові, “гострий живіт”, сильні опіки і обмороження. Антибіотики.

Больовий шок (зниження об’єму циркулюючої крові), серцева недостатність, втрата крові, важкі травми голови і хребта.

Відновлювальна медична допомога – для продовження походу. (Мозолі, дрібні травми, опіки, застуди, розлади шлунково-кишкового тракту).

Підтримувальна медицина – для сходу з маршруту і госпіталізації (важкі травми, гострі запалення, сильні опіки і обмороження).

Реанімаційна медицина і протишокові заходи.

13. Походна аптечка

Принципи складання аптечки. Блоки аптечки — відповідно до вищезазначених розділів. Принципи упаковки аптечки (по блоках, підписи, термін придатності, перелік ліків, інструкція з використання).

14. Ремонт спорядження в походних умовах

Ремнабор. Ремонт взуття. Ремонт одягу. Намети. Застібки-блискавки. Ремонт спецспорядження. Пальники. Казани. Кішки, каски, байдарки, лижі.

15. Особливості пішохідного туризму

Визначення категорійності пішохідних маршрутів. Еталонні маршрути. Бальна оцінка складності маршруту, система балів. Локальні і протяжні перешкоди. Різноманітність перешкод в пішохідних походах. Перспективні райони для пішохідного туризму.

16. Особливості гірського туризму

Визначення категорійності гірських походів і перевалів. Особливості високогір’я і середньогір’я. Специфіка високогір’я. Фактори ризику – гіпоксія, лід, сніг, каменепади, сонце, переправи. Шкала категорійності перевалів. Основні райони
гірських походів.

Спеціальне спорядження для гірського туризму. Мотузки, льодоруби і молотки, кішки, крюки, страхувальні системи, гальмівні і спускові пристрої.

17. Форми гірського рельєфу

Скельні: хребет, відріг, кулуар, контрфорс, гребінь, жандарм, цирк, нунатак, полиця, балкон, комин, баранячі лоби Снігові: фірн, мульда, карниз, міст, конус виносу Осипові : осипи, морени (центральна, крайова, кінцева, панцирна), конгломерати

18. Особливості водного туризму

Види водного туризму: байдарки, катамарани, рафти, каяки (каньонинг). Визначення категорійності водних походів. Види перешкод – шивера, поріг, водоспад, притиск

Райони водного туризму. Категорійність українських річок.

Спеціальне спорядження – плавзасіб, рятувальний жилет (типи і моделі), каска, гермоупаковка.

Техніка безпеки у водному туризмі: організація страховки на порогах, поведінка при оверкилі.

19. Особливості велотуризму

Визначення категорійності в велотуризмі. Типи велосипедів (переваги і недоліки кожного). Спеціальне спорядження для велотуризму.

Райони, перспективні для велопоходів. Веломаршрути України.

Техніка безпеки в велотуризмі

20. Психологічна атмосфера походу

Фактори, що впливають на психологічний клімат в групі: втома, страх, радість, співпереживання. Психологічний клімат як фактор ризику. Психологічна підготовка до походу. Психологічний кодекс туриста в поході: безконфліктність, дисциплінованість, взаємодопомога. Принципи формування групи. Проблема відбору учасників та безпека. Психологічна сумісність. Консенсус з приводу цілей і завдань походу. Єдиноначальність і рівноправність у групі. Розподіл посад і відповідальності.
Психологічна структура туристської групи. Альтернативні лідери. Способи психологічного розвантаження: ігри, краєзнавча і дослідницька діяльність, інтелектуальні дискусії.

21. Оформлення спортивного походу

Підготовка маршруту. Формування групи. Оформлення похідних документів. Випуск на маршрут. Документування проходження маршруту. Підготовка і захист звіту. Довідки.

22. Екологічні правила поведінки в походах

Принцип мінімального втручання. Принцип рекреаційної оптимізації середовища. Принцип садівника. Цінні рослини, бур’яни, тварини. Розведення багаття. Утилізація сміття.

 

Практичні заняття Школи передпохідної підготовки

1. Організація біваку в лісовій зоні. Розведення багаття, пошук дров і питної води, захист від дощу. Ночівля в наметі і без намету.

2. Рух різними видами рельєфу. Рух стежкою – режим переходів-привалів, тактика побудови групи. Подолання трав’янистих, кам’янистих і сніжних схилів. Болота. Переправи.

3. Орієнтування по топографічних картах. Визначення свого місцезнаходження, пошук КП, рух по азимуту, рух по лінії.

4. Орієнтування по лісовим кварталах. Просіки і дороги. Квартальні стовпчики.

5. 50 км за 10 годин. Перевірка власної витривалості. Тактика тривалих переходів.

6. Робота з мотузками. Подолання схилів різної крутизни. Спортспуск, спортпідйом, “дюльфер”, навісна переправа, рух по перилах.

7. Основи скелелазіння. Верхня і нижня страховки, штучні точки опори, лазіння траверсом.

8. Рятувальні роботи 1.

Підйом / спуск потерпілого на мотузках. Поліспаст. Карабінне гальмо і інші гальмівні пристрої. Робота супроводжуючого.

9. Рятувальні роботи 2.

Підготовка потерпілого до транспортування. Способи транспортування. Транспортування на ношах, волокушах, бухтах мотузки, в рюкзаку. Індивідуальна перенесення.

10. Рух сніжно-льодовими схилами. Страховка і самостраховка за допомогою льодоруба. Рух в кішках.

11. Техніка лижних походів. Ходьба і біг на лижах. Види і способи торування. Техніка поворотів, спусків, підйомів і падінь. Організація біваку взимку.

12. Байдаркова техніка. Основи управління байдаркою на течії і в спокійній воді. Техніка безпеки на воді.

Вітаємо!

Маєте запитання? Оберіть одного з представників нашого клубу, щоб поспілкуватися в Telegram

Є питання? Пишіть!