Вже багато років при турклубі “Університет” працює Школа передпохідної підготовки (ШПП). Протягом навчального року (з вересня до травня) її слухачі опановують туристську мудрість та навички – від вибору оптимального спорядження та
догляду за ним до складання харчових розкладок та аптечок, грамотної побудови маршрутів, розведення вогню в будь-яких умовах та в’язання вузлів. Заняття проходять раз на тиждень у лекційному форматі, а також у походах вихідного дня,
де відпрацьовуються практичні навички.
1-й семестр:
1. Індивідуальне спорядження – 1: Одяг, взуття, захист від дощу, трекінгові палиці.
Огляд різних моделей і технологій, порівняльний аналіз, рекомендації з підбору оптимальних моделей.
Переваги і недоліки різних технологій: мембрани, софтшел, різні типи утеплювачів, водонепроникні і «дихаючі» матеріали.
Догляд за спорядженням, сушка і ремонт в польових умовах.
2. Індивідуальне спорядження – 2: Рюкзаки, спальники, килимки, ліхтарики.
Як правильно підібрати собі рюкзак, спальник, килимок – моделі і конструкції, переваги і недоліки.
Розподіл ваги і індивідуальна підгонка рюкзака. На що звертати увагу при виборі спальника і килимка. Як не замерзнути вночі в холодну пору року.
3. Групове спорядження для ПВД і низькокатегорійних походів: Намети, примуси й пальники, кострове спорядження.
Моделі наметів, переваги і недоліки, як обрати собі намет.
Газові і бензинові пальники, моделі і порівняльний аналіз.
Кострове спорядження: казанки, пилки і сокири, переваги і недоліки різних моделей, особливості приготування їжі на багатті.
4. Особливості організації побуту в польових умовах: Як обрати місце для табору. Сушіння одягу. Ночівля в зимових умовах. Головні ризики і небезпеки.
Безпека-дрова-вода. Якість води. Вибір сухих дров. Береста і живиця. Багаття в дощ і на снігу. Пожежна безпека. Групові обов’язки і взаємодопомога. Сушіння одягу та взуття. Одяг для спання. Зігрівання перед сном. Групові спальники і взаємне зігрівання. Прибирання сміття — органічні залишки, полімери, метал, скло. Рубка дерев і чагарників. Небезпечні тварини і рослини.
5. Туристська топографія і орієнтування на місцевості: Типи карт, координатні сітки, умовні позначення. Пошук основних орієнтирів і прив’язка до місцевості. Робота з компасом і GPS. Орієнтування без компаса. Сучасні навігатори, картографічні додатки,
Карти топографічні, “хребтовки”, супутникові. Відмінності в позначеннях на різних картах. Горизонталі і бергштрихи. Крутизна схилу. Лінійні і точкові орієнтири. Рух по азимуту, на пересіченій місцевості, вночі, в умовах поганої видимості.
Орієнтування по рельєфу. Вибір оптимальної траєкторії. Орієнтування за сонцем, зірками, Місяцем, мохом, деревами, лісовими квадратами, сніжними застругами. Користування навігатором, рух по треку, побудова маршрутів.
6. «Правила спортивних походів» – Конституція спортивного туриста.
Відмінність спортивного туризму від “дикого” туризму. Розбір Правил по пунктах. Види походів. Принцип поступового нарощування досвіду. Вимоги до досвіду учасників та керівника. Права і обов’язки керівника і учасників . Категорії маршрутів. Категорії локальних перешкод. Бальна система оцінки. Еталонні маршрути. Категоризація першопроходжень.
7. Організація спортивного туризму в Україні. Федерація Спортивного Туризму
Федерації туризму. Необхідність бюрократичної надбудови. Завдання Федерації. Структура Федерації. Робота МКК і інших комісій. Види туризму. Розряди і звання в туризмі – вимоги і механізм присвоєння. Похідний і змагальний туризм.
8. Особливості лижного туризму.
Визначення категорійності лижних маршрутів. Специфіка лижних походів – холод, сніг, короткий день. Холодова втома. Позитивні і негативні властивості снігу. Конденсат. Рух по снігу. Торування лижні – види і способи. Ковзання і підлип.
Лижна техніка: падіння, гальмування, повороти, ходьба, підйоми і спуски. Подолання перешкод. Рух кригою водойм.
9. Спорядження для лижного туризму.
Лижі й кріплення. Дерево і пластик. Мазі і насічки. Канти і догляд за ними. Парафін. Лижні палиці. Індивідуальне спорядження: бахіли, підбахільники, маски, рукавиці. Сушіння одягу та взуття взимку. Групове зимове спорядження: намет, сітка, примуси/пальники.
10. Лавини
Види лавин. Умови утворення лавин. Динаміка снігового покриву. Ознаки лавинної небезпеки. Безпечні і небезпечні форми рельєфу. Правила проходження лавинонебезпечного схилу – для групи і для учасника. Дії учасника при попаданні в лавину.
Дії групи. Правила пошуку в лавині. Перша допомога.
2-й семестр:
11. Харчування в походах
Специфіка харчування в походах. Енерговитрати в звичайному житті та в походах. Калорійність основних продуктів. Їстівна частина. Баланс білки/жири/вуглеводи. Основні характеристики продуктів: вага, калорійність, транспортабельність, час на приготування, повноцінність. Основні групи похідних продуктів. Специфіка зимових і високогірних походів.
Особливості харчування в ПВД і категорійних походах.
12. Походна продуктова розкладка
Принципи складання продуктової розкладки. Надлегкі розкладки.
Розкладки загальна, індивідуальна, змішана, переваги і недоліки. Пакування і зберігання продуктів.
Підніжний харч і екстремальне харчування. Вимушене голодування.
13. Гігієна в походах.
Особливості туристського побуту та гігієни. Гігієнічні засоби і можливості в походах. Жіноча і чоловіча гігієна. Гігієна і безпека походів.
14. Медицина в поході.
Найбільш поширені захворювання в походах. Основні групи медикаментів. Перша допомога. Мозолі, потертості, незначні травми, забої, розтягнення, опіки, обмороження, простуди, остеохондрози і міозити, розлади шлунково-кишкового тракту. Профілактика. Лікування.
Важкі травми – рани, переломи, гострі запалення – легеневі, кишкові, ранові, “гострий живіт”, сильні опіки і обмороження. Антибіотики.
Больовий шок (зниження об’єму циркулюючої крові), серцева недостатність, втрата крові, важкі травми голови і хребта.
Відновлювальна медична допомога – для продовження походу. (Мозолі, дрібні травми, опіки, застуди, розлади шлунково-кишкового тракту).
Підтримувальна медицина – для сходу з маршруту і госпіталізації (важкі травми, гострі запалення, сильні опіки і обмороження).
Реанімаційна медицина і протишокові заходи.
15. Походна аптечка
Принципи складання групової аптечки. Блоки аптечки — відповідно до вищезазначених розділів. Принципи упаковки аптечки (по блоках, підписи, термін придатності, перелік ліків, інструкція з використання).
Обов’язки походного медика і використання групової аптечки в походах.
Індивідуальна аптечка – рекомендований склад і упаковка.
16. Ремонт спорядження в походних умовах.
Груповий ремнабор. Ремонт взуття. Ремонт одягу. Намети. Застібки-блискавки. Ремонт спецспорядження. Пальники. Казани. Кішки, каски, байдарки, лижі.
17. Особливості пішохідного туризму
Визначення категорійності пішохідних маршрутів. Еталонні маршрути. Бальна оцінка складності маршруту, система балів. Локальні і протяжні перешкоди. Різноманітність перешкод в пішохідних походах. Перспективні райони для пішохідного туризму.
18. Особливості гірського туризму
Визначення категорійності гірських походів і перевалів. Особливості високогір’я і середньогір’я. Специфіка високогір’я. Фактори ризику – гіпоксія, лід, сніг, каменепади, сонце, переправи. Шкала категорійності перевалів. Основні райони для гірських походів.
Спеціальне спорядження для гірського туризму. Мотузки, льодоруби і молотки, кішки, каски, крюки, страхувальні системи, спускові і підйомні пристрої.
19. Форми гірського рельєфу
Скельні: хребет, відріг, кулуар, контрфорс, гребінь, жандарм, цирк, нунатак, баранячі лоби.
Осипні : осипи, морени (центральна, крайова, кінцева, панцирна), конгломерати.
Льодові: бергшрунд, рантклюфт, серак, типи льодовикових тріщин.
Снігові: фірн, мульда, карниз, міст, конус виносу.
20. Особливості водного туризму
Види плавзасобів для водного туризму: байдарки, катамарани, рафти, каяки. Визначення категорійності водних походів. Види перешкод – шивера, поріг, водоспад, притиск та ін.
Райони водного туризму. Категорійність українських річок.
Спеціальне спорядження – рятувальний жилет (типи і моделі), каска, гермоупаковка, рятувальний кінець.
Техніка безпеки у водному туризмі: організація страховки на порогах, поведінка при оверкилі.
21. Особливості велотуризму
Визначення категорійності в велотуризмі. Типи велосипедів (переваги і недоліки кожного). Спеціальне спорядження для велотуризму.
Райони, перспективні для велопоходів. Веломаршрути України.
Техніка безпеки в велотуризмі
22. Психологічна атмосфера походу
Психологічний клімат як фактор ризику. Психологічна підготовка до походу. Психологічний кодекс туриста в поході: безконфліктність, дисциплінованість, взаємодопомога. Фактори, що впливають на психологічний клімат в групі: втома, страх, радість, співпереживання. Принципи формування групи. Проблема відбору учасників та безпека. Психологічна сумісність. Консенсус з приводу цілей і завдань походу. Єдиноначальність і рівноправність у групі. Розподіл посад і відповідальності.
Психологічна структура туристської групи. Альтернативні лідери. Способи психологічного розвантаження: ігри, краєзнавча і дослідницька діяльність, інтелектуальні дискусії.
23. Оформлення спортивного походу
Підготовка маршруту. Формування групи. Оформлення похідних документів. Маршрутна книжка походу. Випуск на маршрут. Документування проходження маршруту. Підготовка і захист звіту. Довідки.
24. Екологічні правила поведінки в походах
Принцип мінімального втручання. Принцип рекреаційної оптимізації середовища. Принцип садівника. Цінні та шкідливі рослини, бур’яни, тварини. Розведення багаття. Утилізація сміття.
Практичні заняття Школи передпохідної підготовки
1. Організація табору в лісовій зоні. Розведення багаття, пошук дров і питної води, захист від дощу. Ночівля в наметі і без намету.
2. Рух різними видами рельєфу. Рух стежкою – режим переходів-привалів, тактика руху групи. Подолання трав’янистих, кам’янистих і сніжних схилів. Болота. Переправи.
3. Орієнтування по топографічних картах. Визначення свого місцезнаходження, пошук КП, рух по азимуту, рух по лінії.
4. Орієнтування по лісовим кварталах. Просіки і дороги. Квартальні стовпчики.
5. Орієнтування з допомогою навігатора. Рух по треку.
6. 25 км за 5 годин. Командні змагання з орієнтування. Взаємодія в команді при орієнтуванні.
7. 50 км за 10 годин. Командні змагання з орієнтування. Перевірка власної витривалості. Тактика тривалих переходів.
8. Робота з мотузками. В’язання туристських вузлів. Подолання схилів різної крутизни. Спортспуск, спортпідйом, “дюльфер”, навісна переправа, рух по перилах.
9. Основи скелелазіння. Верхня і нижня страховки, штучні точки опори, лазіння траверсом.
10. Рятувальні роботи 1: Підйом / спуск потерпілого на мотузках. Поліспаст. Карабінне гальмо і інші гальмівні пристрої. Робота супроводжуючого.
11. Рятувальні роботи 2: Підготовка потерпілого до транспортування. Способи транспортування. Транспортування на ношах, волокушах, бухтах мотузки, в рюкзаку. Індивідуальне перенесення.
12. Рух сніжно-льодовими схилами. Страховка і самостраховка за допомогою льодоруба. Рух в кішках.
13. Техніка лижних походів. Ходьба і біг на лижах. Види і способи торування лижні. Техніка поворотів, спусків, підйомів і падінь. Організація біваку взимку.
14. Нічліг взимку з палаткою та без палатки. Будівництво снігових печер та іглу. Нічліг в палатці з пічкою
15. Побудова та використання туристської походної бані.
16. Байдаркова техніка. Основи управління байдаркою на течії і в спокійній воді. Техніка безпеки на воді.
17. Велосипедна техніка. Тренування та змагання з велотехніки в турпоходах.