Ви можете переглянути цей звіт також в форматах:

Турклуб “Університет”

Літературна ініціатива “Скажена бджілка” презентує:

Девіз походу: “Командовать парадом буду я!”

Текст писав: Павло, він же Паштєт
Коментарі вставляли:
синій – Володимир, він же Інтел
зелений – Маш Маш
помаранчевий – Ялосоветський Сергій
рожевий – Настьона

Частина 1, офіційна

Група туристів турклубу “Університет”, м Київ, у кількості 16 осіб, з 15 по 23 жовтня 2021 р. здійснила пішохідний похід 1 к. с. в Українських Карпатах, масив Боржава, за маршрутом:

с. м. т. Воловець – г. Великий Верх – г. Граб – пер. Присліп – пол. Кук – с. Вучкове – с. Косів Верх – с. Колочава – с. Вільшани. – г. Менчул – с. Мала Уголька – с. Велика Уголька.

Загальна протяжність маршруту – 101 км.

Склад групи:

№ п/пУчасник/учасницяРік народженняОбов’язки в групі
1Триліс Володимир (він же Інтел)1962керівник
2Францішко Алла1986медик
3Прищепов Михайло1998культуролог
4Незнаєва Юлія1985фінансист
5Шумейко Олександр1994штурман
6Шумейко Анастасія1997логіст
7Бобко Ірина1987ремонтник
8Сорока Руслан1989хронометрист
9Безуса Марія (по тексту також Маш Маш)1987культуролог
10Надточий Павло (також відомий як Паштєт)1992літописець
11Туровська Ганна (знана також як Покахонтас)1986завхоз-координатор
12Шеверун Марія1997
13Ялосоветський Сергій1996ваговик
14Мозгун Сергій (aka Сівка Бурка)1986
15Бичек Анастасія (по тесту Настьона)2003натураліст
16Воробйова Оксана2003геолог

Похід розглянула Київська обласна маршрутно-кваліфікаційна комісія.

Частина 2, технічно-описова

…Проба ручки 1…
…Проба ручки 2…
…Проба ручки 3…

День 0, вокзал

Приходжу. Учасники майбутнього походу – двох видів:

1. Трохи знайомі з турклубом. Спілкуються, посміхаються.

2. Були в клубі раз-два. Сором’язливо сидять/стоять, лякливо дивляться довколо, говорять односкладно і тільки у відповідь на якесь питання.

Потроху накопичуємось. В процесі дізнаємось, що одна учасниця, яка їде з Харкова поїздом, запізнюється і не встигає на наш потяг; благо, є ще один, експрес, який виїздить через кілька годин, але приходить раніше і квитки там тільки люксові лишились (на нього вона і сіла врешті-решт, не знаю за скільки грошей).

Назбиравши критичну масу (12 учасників – Інтел, Паштєт, Аня, Маша і Маш Маш, Оксана, Іра, Настьона, Сергій, Міша, Алла, Руслан; двоє – Настя і Саша – добігають, Сівка Бурка. їде через Львів і вже там), підходимо до вагона і вручаємо провіднику пачку квитків – це запобігає поіменний перевірці документів, що дозволяє їхати частині учасників під чужими іменами. У поїзді вербуємо двох туристів, з “Кулуару” (Надя) і “Глобусу” (Аня). (Настьона: Дівчата ці були в захваті, до речі, від нашої тусовки і було приємне відчуття, що сидиш у поїзді з найкласнішими рєбятками.) Кормим, поїм, розважаєм. Учасники підписуються в маршрутних книжках, не особливо тямлячи за що ж саме вони підписуються (трохи пізніше їм все ж розказали). Також Володя нагадує, що в цьому поході буде експеримент: кожен день хтось з учасників виступатиме керівником походу – назначатиме час підйому і виходу з табору, привали, обіди та інше, хіба що точка фінішу за день незмінна має бути. Розподілення керівників по дням відбулось ще в Києві в процесі підготовки до походу.

(Інтел: Окрім того, що ми щодня мали нового керівника, ми також щодня мали нового завгоспа і  бригаду чергових. Ще в Києві були розподілені чергування, на кожну пару чергових прийшлось по три приготування їжі. Меню і розкладку складали вже самі чергові, вони ж купували, пакували і несли продукти на своє чергування. Завгосп-координатор лише на початковій стадії слідкував за тим, щоб в цих розкладках не було дуже вже кричущих помилок, а також за тим, щоб наше харчування не було надто одноманітним. Таким чином, цей похід вийшов навчально-методичним, і кожен учасник мав можливість спробувати себе в якості керівника і в якості завгоспа.) (Настьона: Така система дуже ефективно ввела майже кожного учасника в курс діла щодо організації розкладки, але приховала справжню складність ролі завгоспа в поході, коли це 1 людина.)

День 1. 15 жовтня

А давайте для хорошего настроения вместе БАХНЕМ!!
Олександр, перед набором висоти 200 м на Великий Верх

(Інтел: Сьогодні наш маршрут – з Воловця через г. Плай на г. Великий Верх, і потім спуск до верхніх галявин водоспаду Шипіт.)

Потяг запізнюється приблизно на годину. Перепаковуємо рюкзаки: намети записуються в групове спорядження, вказівка керівника – різниця в 4 кг між вагою групового спорядження у дівчат і хлопців. Сергій, свіжепризначений ваговик, вважає, що намет на 5 кг – неподільна одиниця. Маладьожь!..

Доречі, рюкзаки у нас найрізноманітніших розмірів, від 50 до 120 л. У когось навіть спальники і намети прикріплені зовні рюкзаків, дуги наметів, карємати ясна річ.
(Настьона: З власного досвіду, при розумному пакуванні, рюкзака на 50-60 л абсолютно вистачало і ще залишалось місце забрати частину ваги в учасників з набитими рюкзаками 80+ л:))

На вокзалі зустрічаємо решту нашої групи з двох людей. Випадково виявлений коньяк у недосвідчених учасників переливаємо зі скляної тари в пластикову. (Сергій: Тоді ми ще не знали, що це лише вершина айсбергу…)

Побажали завербованим туристам успіхів, швиденько докупились в магазині та й пішли в путь. Цікаво було спостерігати за нашою “молоддю” – у декого, наприклад, поясний ремінь висів, як бляшка у солдата останнього тижня служби в армії.

На першому привалі наробили дринів на групу, штук 10. Намагались регулювати рюкзак Косячкова, який той віддав Насті.

Позважували рюкзаки учасників, при цьому засікли в одного з них цукор у здоровезній скляній тарі з-під кави. Жах. (Настьона: І сміх. Взагалі було невелике відчуття початку табірної зміни в дитинстві. Майже нікого не знаєш але всі копошаться і наче щось роблять. Ми з Сєрьожою не копошились, бо мали палки, і розмовляли про те, чому ходимо в походи. Він сказав, що це дозволяє йому винирнути з робочої і міської рутини і не відповідати тиждень в чатах. А я просто душею дуже люблю гори і ходити в них і ніяк це логічно не пояснюю.)

Сьогодні тимчасовим керівником виступає Аня, до слова. (Настьона: Ані випала непроста роль, бо, як виявилось потім, в походах спортивних вона ніколи не була, хоча виглядала в усій ситуації дуже впевнено. Керівництво провела майже без замінок, було відчуття, що хтось більш менш контролює маршрут.)

Періодично фоткаємось на фоні осінніх краєвидів; Оксана, як істинний геолог, дивиться в іншу сторону тропи, на виходи піщаника під буковими лісами. (Сергій: До речі, десь у рюкзаку у неї притаївся молоток, то ж це вона дивиться не просто так…) (Настьона: Далі в поході Оксану дуже засмучувало те, що на переходах не вистачало часу розбити і роздивитись все каміння. Засмучувало навіть до рівня сварки на несправедливість таких нелюдських умов:))

На переході призначили Машу екологом, взамін іншого учасника, який в похід не дійшов.

Невдовзі вийшли з зони лісу неподалік від г. Плай, яку далі траверсували. Невдовзі стали на обід. В меню: ненормована кількість сала, злий луганський часник, трубочки по дві з половиною штуки. Трохи часника з салом приникали до вечера, де мав бути борщ. (Сергій: Погода була дуже приємна, яскраво світило сонце, незначний вітер дозволив досить швидко закип’ятити воду на чай.) (Настьона: Здобули перший досвід створення щепок і застовування їх в турбопічку з мінімальним обпіканням пальців.)

Після обіду штурмували Великий Верх. На узбіччі спостерігали перший в сезоні сніг. Зліт – метрів 350. Як для першого ходового дня для новачків – мабуть, трохи давить. Спостерігали також за місцевими, які тут збирають ісландський мох.

Нагорі пофоткались. Зненацька звідкись виникає неучтьона шоколадка – нарікли перевальною і тут же захряцали. (Настьона: Виникла вона навіть дуже не зненацька, а від Юлі, яка якимось дивом кожен день викладала з рюкзака певну кількість неучтьонних солодощів і перевальних шоколадок.)

Невдовзі почали спускатись до Шепіта. Спуск крутенький, Саша почав практикувати спуск спиною вперед, бо так пальці не впираються в черевики. В цей же час Настя закликала: “Ты идешь к еде, а не ко мне!”, “Ты обещал, что в лесу будет ровная дорога, как в парке Партизанской славы – и где она?”, “Это какая сложность, единичка? Я хочу нулевую!”. (Настьона: Яскраво світило сонце і вдалось зарядити телефон від переносної сонячної батареї Паштєта, яка кріпилась до рюкзака і давала відчуття перебування у 3022 році.)

Замикаючі спустились трохи пізніше основної групи.

Цікавий факт: Оксана не просто перший раз ночує в сшивці – взагалі перший раз ночує в наметі. Подивимось, як вона прокоментує свій перший досвід.

(Настьона: А от я перший раз ночувала в зшивці. Знала, що складно витримую сон в здавлених умовах, але пообіцяли, що буде тепло і я погодилась. Аня, з якою ми не були знайомі до походу, в першу ж ніч закинула на мене руку і ногу, і в мене вже тоді перехопило подих і почалась “акуляча паніка”, що не можу вільно рухатись. Все ж таки саме так спати я не змогла, тому попросила Аню наступної ночі грітись просто поряд. Було дійсно тепло і після цього походу я дуже радісно сприймаю зшивки (без закидування рук і ніг) і намагаюсь частіше в них потрапляти.)

(Інтел: На вечерю сьогодні – смачний борщик. Несподівано для себе я вперше за багато років тяг в категорійному поході  для нього свіжі капусточку, картопельку, моркву і т.п. Сушити овочі для “одинички”? Ні, не чули! 🙂

Пройдено за день 13.75 км. ЧХЧ (чистий ходовий час) – 8:06.

Координати табору 48.648173, 23.256422
)

День 2. 16 жовтня

А кто с кем спит? Ну мне просто интересно…
Олександр

Підйом чергових (обидві з мого намету) – 7:30, сніданок – 9:00.

Об’явилась кішка, яка гайсала по всьому табору, гралась та крутила кульбіти з мишкою.

(Маш Маш: З мишкой (ймовірно) яка прогризла сітку в моїй палатці і згризла цукерку (хоча поруч були сир і ковбаса).) Підходив також чувак, з “загону Боба Марлі”, який живе тут без грошей тижні три – збирає ягоди, вимінює на харчі у людей. (Сергій: Також він збирає тут гриби, і далеко не всі з них для втілення голоду, тому він дуже веселий.)

Доречі, сьогодні керманич Сергій Ялосоветський (не той, що Сівка).

Збори затягнулись до 11:00. В цей час переграли трохи маршрут за моєю ініціативою – замість підйому тим же шляхом, що і був спуск, вирішили піти буковою стежкою через гірськолижний підйомник. Пропонований підйом в теорії трохи пологіший, але довший близько на 500 м.

Перша ділянка – красива, в букових лісах; далі стежка йде серед вже звичних поліетиленових шалашів, через струмки, врешті-решт приводячи до чайовні, де, окрім власне чаю, наливають глінтвейн. (Сергій: Досить багато туристів ним спокусилися, через що група трохи затрималася.) Пасмурна погода спонукає зупинитись. Тут вже багацько людей, які гуляють туди-сюди без рюкзаків, сьорбають щось зі своїх стаканчиків і взагалі всім своїм виглядом спокушають.

Попереду – 300 м підйому на Гембу, яка стоїть в тумані. Чим вище ми піднімаємось, тим більше стихає гамір. (Настьона: Йти ставало все складніше: не видно вершини гори, все в вологому тумані, туристи з джипами теж не покращують настрій. Рюкзак сильно давив на плечі і йти приємно не було. Але такі частини маршруту теж бувають і мають сприйматись природньо. Проходячи їх потрапляєш далі, у нові місця і гори, у нову погоду.)

Як у фільмі “Мгла”, у тумані інколи проносяться яскраві джипи “Мішаня” і “Толян”, беззвучно з’їжджають мотоциклісти з вимкненими двигунами, пролітають і зникають у хмарі парапланеристи. Прилітають такі, тихо пливуть в десяти метрах від землі і улітають в туман.

Ремарка: Туровська – богиня мотивації!

Потроху піднімаємось. На вершині прохолодно, швидко їмо чергову шоколадку та гріємось паровозиком. Неочікувано зустрічаємо інших наших клубівців – Антона, Наташу, Юру, Сашка, Льошу і ще якогось бородатого чувака. Позичаємо їм прапор для фото. Видимість на хребті – 40 м.

Далі – приблизно 1,5 години переходу через Жид-Магуру, до джерела з обідом. На обіді на якийсь час розвиднілось, показуючи панорами навколишніх гір.
(Настьона:
“    –  А ви в гори ходите?

  • Ні, тільки показуємо.
  •  Красівоє.”
    )

Довго варили чай, холодно. (Настьона: Довелось використати трішки магії, трішки афірмацій, багато віри у власні відьмацькі сили і карємат, що став вітрозахистом.) Мало не забули нагодувати одну учасницю – культури одразу ділити пайку на кількість людей у чергових ще немає.

Вийшли з обіду близько 16-ї години, 6 км попереду. Стає ясно, що по світлому стати на ночівлю не вийде. Через 3 км розділились – авангард побіг вперед, хоч якось по світлому вибрати місце ночівлі (Інтел, Аня, Руслан, Юля, Міша). Решта пішли максимально всі разом, з ліхтариками, намагаючись тримати дистанцію не більше 3 м.

Для підйому бойового духу співали пісень. В табір прийшли по темному, в той час як багаття вже було розведено і почалась робота з приготування вечері. Був суперський плов, психологічні тести від Маш Маш. Також вечір запам’ятався ще одною скляною тарою у Саші і Насті (банка з медом), їх же чугунною мискою, а також тим, що “Міша з Русланом довго перед сном вошкались, а потім ще й хропіли” ©. (Настьона: Майже перший досвід пиляння дров для вогнища. Займались жіночою командою, і так майже до кінця походу. Паштєт в якийсь момент дав прізвисько “любітєльніца попіліть”. Підходить, запам’ятала.)

(Інтел:

Пройдено за день 12.8 км. ЧХЧ – 5:54.

Координати табору 48.575904, 23.323625

)

День 3. 17 жовтня

-Серега, ты далеко там стоишь?
-Не знаю, вроде тут стою.

Невідомий учасник

Ранок – доволі швидкі збори, вихід о 10:05. План на день – близько 10 км. Сьогодні нас веде Настьона. (Сергій: До речі, вона єдина з усіх керуючих змогла запланувати вихід о 10:00 та вийти о 10:05, це дійсно неймовірно вражає.) (Настьона: Да!! Пишаюсь цим досі. Вийшли в 10:06. Записуйтесь до мене в майбутні походи:))

Дорога кілька разів перед невеликими вершинками розходиться на траверси і підйоми – десь траверсували, десь підіймались. На другій годині ходу: “Через 3 минуты подъем!” – “Так мы и не спали!” Один з підйомів доволі різкий, спуск – ще різчий; передні бігали забирали рюкзаки у задніх для пришвидшення. (Настьона: Бігала за рюкзаками я. Отримала після того пораду від Інтела, що так краще не робити, бо керівник не має фізично втомлюватись сильніше від групи, адже на ньому ясний розум і відповідальність за прийняття рішень. Дуже з цим згодна, завжди пам’ятаю.

Було певне відчуття провини, що повела групу не легким траверсом, а через гору. Бо маршрут на день був легкий і “ми ж в Карпатах не щоб траверсами ходити”. Але вважаю, що це був хороший досвід і тренування спусків по камінню і сковзкому листю. І викриття слабких сторін групи, про які важливо було знати.)

Місце обіду – перевал Присліп, з кам’яним хрестом; шукали тут воду, але джерело висохле, тому зробили фото і пішли далі. За 600 дійшли до полянки, поруч знайшли воду. Наше з Ірою чергування пройшло без проблем. Маш Маш читала про русинів, лемків, бойків і взагалі вона у нас культуролог. (Сергій: Так і не зрозумів, хто є хто, та чим одні відрізняються від інших. Колочавський експерт з історії теж не дуже прояснив цей момент, але залишив у мене враження, що це вже років як 50 зовсім не актуально.)

Внєзапно виясняється, що Міша підспівує мені шансон! Я відкрив ящик Пандори…

Протопали до ночівлі, але трохи промахнулись по карті, тож довелось пройти ще 1,5 км. Попутно перед черговим значним скиданням висоти влаштували фотосесію, в тому числі на “омхуевшем камне”. Ксюха в захваті від каменів, хоче всіх їх забрати з собою; таскає з собою кирку Мазка для відколупування і розковиряння найцікавіших. Говоримо з Ірою і Ксюхою про вакцинацію, хто як хворів, хабарі за липові ковід-сертифікати тощо.

(Настьона: Валялись на привалі на моху. Готувались до незапланованого останнього переходу в 1.5 км. Мене намагались підкупити медом і горіхами, щоб продовжити привал ще на     5 хв. Мед і горіхи взяла, але привал не продовжила. Записуйтесь до мене в майбутні походи!)

Місце ночівлі сьогодні – полонина Кук. Зварили суп замість каші на вечерю (3 кг гороху, 2 кг тушняка, свіжі овочі – капець!). Обговорили керівництво Сергія вчора та Настьони сьогодні. (Настьона: Було приємно і важливо почути позитивні відгуки! Дякую, команда!) Завтра важкий день – мінімум 20 км, керівник – Сівка Бурка, підйом о 7 і вихід о 8, набір 350 м і спуск кілометр фіг зна як.

Людей майже не бачили – тільки одного пішого вранці біля табору, кілька мотоциклістів і один екіпаж на баггі промчав туди-сюди.

“Красіво було, завтра буде повний місяць. А ще коник гарно пригав” – зі слів учасників враження за день записано вірно.

(Інтел:

Пройдено за день 11.19 км. ЧХЧ – 5.36.

Координати табору 48.504889, 23.394014

)

День 4. 18 жовтня

ААААААААААААААААААААААААААААААА!!!!!!!!
Руслан

Підйом – темно, як у {расизм} в дупі. Кашло залетіло швидко, близько 8:20 почали виходити з табору і накопичуватись біля джерела (400 м по дорозі далі). Аня в смішній шапці збирає ягоди, ну прямо як заєць в полі брусниці.

Коли така велика група як наша йде в одну колону, можна спіймати цікаву асоціацію: якщо вийти з колони і йти паралельно, то в якийсь момент згадується дитинство, коли в поїзді висовуєш голову з вікна і бачиш багацько вагонів один за одним. Практично гудок в голові починає свистіти.

Сьогодні парадом командує Сівка. Формує групу, відстаючих ставить вперед. Темп тримає, 3 км за перехід 40-45 хв. (Настьона: Класні, дисципліновані переходи. Оце справжній спортивний похід!) Другий привал – поле ожини, хочеш-не хочеш зупинятись довелось. Міша продовжує тероризувати шансоном (“а отаку пісню знаєш, ну, отакі там слова: …”; ну точно скринька Пандори, не інакше), найбільше потерпає Руслан. Кричить так, що навіть заїкатися перестає.

Періодично продовжую ловити флешбеки п’ятирічної давнини – гуляли тут з Максом Горпенюком в жовтні 2016-го. Обід – чітко після 4-го переходу на 12:00. З цікавістю розглядаємо червонокнижний інвазивний гриб квітохвісник Арчера, він же “пальці диявола”. (Сергій: Тхне просто жахливо.) (Настьона: Нас з Шумєйками відправили за водою У воді виявили маленьких крєвєток. Радісно принесли додатковий білок групі.)

Після обіду через півтора переходи звертаємо з хребта в ліс; зелений маркер, стежка слабо виражена, хоча й видно що прорубана і маркер свіжий. Невдовзі схил крутішає, зелений маркер в певний момент йде направо, а наша “стежка” – наліво. Доволі скоро починаємо йти просто по гребню пагорба, де простіше; група трохи розтягується. Такий собі “екшн” наприкінці дня. Вже видно будівлі внизу, вони стає вже ближче, але кут спуску все, бляха, крутішає. (Маш Маш: А в кінці непрохідні зарослі ще, які більшість группи подолала вже в сутінках (герої).) (Сергій: А в цілому, ми мали усі шанси спуститися по світлому, коли б трохи менше тормозили.) (Настьона: Стресовий останній спуск. Ще не звик до форс мажорів в походах. Хоча досвід нічних переходів після кошмариків є. Переживала за коліна, наклеїла тейпи, спускалась зигзагом. Насправді ситуація сильно критичною не була. Але ж ми новачки, треба попереживати для галочки:))

До насельонки спускаємось вже зовсім в потьмах. Після невеликої розвідки знаходимо місце для табору (Інтел: – Аня Туровська домовилась про нічліг на території Вучківського лісництва, де, схоже, саме на такий випадок є облаштована територія з великою альтанкою для пікніків.) Нічого не платимо, воду і дрова нам дають безкоштовно; навіть в магазин звозили. (Сергій: Це було дійсно круто – місцевий просто так нас підвіз, допоміг договоритися з володарем магазину, розважав нас бесідою; взагалі ми поїхали за хлібом, але купили в основному хліб в рідкій формі – десь літрів 15.)

Після вечері обговорюємо походи, геологію, події за день, вечірній треш. Тепло.

(Інтел:

За день пройдено 21.31 км. ЧХЧ – 7.36.

Координати табору 48.437589, 23.571312

)

День 5. 19 жовтня

Міша: *співає блатні пісні*
Дайте кто-нибудь изоленту, заклеить ему рот.
Руслан
*можна було б, тільки ізоленту несе сам Міша*
Коти лизали залишені без нагляду миски. Ну і ладно.

Ранкові збори знову довгі – плани вийти о 8:00 перетворились на факт виходу о 8:45. Попереду – майже 800 м набору висоти, 600 м спуску. Певно, спустимось сьогодні знов у сутінках, але це буде не так критично – дорога прийнятна, місце ночівлі шукати не треба, тільки прийти на місце дньовки в хаті в Колочаві. Починається дощ… і закінчується.

Переходимо трохи хиткий місток через р. Ріка; якщо на містку більше 5 людей, його може неслабо так хитати. (Сергій: І це дуже прикольно; якщо йти досить швидко і в ногу, то повне відчуття швидкої ходьби в потязі.)

Підйом нескладний, часто перемежовується бродами, але через всі є містки (жовтий маршрут). Є також джерело питної і мінеральної води (до якого деякі учасники непробачно довго ходили). (Настьона: Деякі… стало вперше зрозуміло, що не всі сприймають ієрархію пріоритетів в спортивних походах.)

Через пару переходів піднімаємось до місцевості Косів Верх. За переписом 1989 року тут жило 34 людини, в 2001 – 16. Зараз тут нікого немає, хоча Вікіпедія пише, що один житель досі тут мешкає. Присілок став щось на зразок дач для жителів навколишніх сіл. (Інтел: Яблуневі садки у присілку щедро обдаровують нас яблучками. Серед них трапляються навіть їстивні (з точки зору голодних на фрукти туристів.)

Попутно продовжується шансон від Міши, але Руслан сьогодні вже в навушниках; інколи я читаю вірші Єсеніна прямо на ходу.

Людей в присілку не бачимо, колиби деякі у непоганому стані, під замком; є кілька джерелець. Через пару переходів робимо обід на другому по карті джерелі (метрів на 25 вище його; перше було з поганенькою водою); але воду не добуваємо – якось вона тече глибоко десь під деревом і до неї не дістатись. Обід вже поділено, багаття розпалене, а далі також неясно, чи буде вода – тому компашка на чолі з нашою сьогоднішньою “командуючою парадом” Маш Маш вирішує робити обід “насуху”. В процесі ревізії знаходимо куплену ще вчора і невипиту літрову пляшку пива, яку героїчно несла Аня. (Настьона: Дрова поряд були геть сухі і сидіти було навіть жарко. Обід запамятався першим паштєтом і перекидуванням солодощів.)

До обіду ми набрали фактично весь наш кілометраж вгору; після 15:10 почали його скидати. Зелений маркер присутній, тропа в принципі читається. На шляху зустрічаємо колибу, але часу перевірити її стан не виділяємо – всім уже хочеться вниз. Учасників прямо манить вечірня баня, гарячий душ і можливість прання речей, тепле днювальне ліжко.

Деякі учасники продовжують спусктись ходінням “змійкою” або задом наперед – вірогідно, символи неправильно підібраного розміру взуття (Сергій: або профілактика проблем з колінами). Інтел розважає публіку зовсім нестарим і небородатим анекдотом про сильну ворону, а також віршами (Маш Маш: Алі Кудряшевої) (лінк).

Через 2,5 години спускаємось в Колочаву.

Найбільше асфальту радіє Аня.

За півгодини добираємось до нашої садиби “Під чертежиком”, що стане нашим притулком на трохи більше ніж наступну добу. (Настьона: Я встигла в душ перша!!! Радості повні штани.)

Вечірні посиденьки запам’ятались гречаним супом, іграми в показуху, черговими зайвими речами Саші і Насті (чайні ложечки!), вином (пива в магазині в цей час не опинилось), сауною далеко за дванадцяту та черговою порцією віршів у виконанні Інтела.

(Інтел:

За день пройдено 14.47 км. ЧХЧ – 6.54.

Координати садиби “Під Чертежиком” – 48.422044, 23.714063

)

День 6, 20 жовтня. Дньовка

Гори зліва, гори справа – вас вітає Колочава!

Сніданок запланували близько 10:20 – макарони з тушлом. Магазини тут працюють з 9:00.

Після сніданку засіли за обговорення нещодавнього керівництва Сергія Сівки та Маш Маш. Перше перетягнулось у розробку стратегії дій, коли світлового дня мало і він закінчується, розтягнення і розрив групи, неостаточна детермінованість траєкторії руху групи. В основному критикували більше Інтела через його хоч і правильні, але недопроговорені з Сергієм і групою дії, через що решта групи не розуміла що їм робити. Я також в деяких аспектах маю інші ідеологічні погляди на похід, про що з пропозиції Інтела і висказав (зазвичай такі розбори проходять вже після завершення походу, але Володя запропонував казати зразу, раз пішла така розмова). Так чи інакше, люди виговарювали всі питання, які в них сиділи за ці два дні – поведінка один одного, питання розвантаження учасників, нервування через обгони при спуску вниз і болях в колінах, необхідність дистанції між учасниками та ходіння в навушниках. Недостатність командного тону Маш Маш, занадто нереалістичні умови виходу з привалу і вплив думки інших учасників на власні рішення. Загалом, години дві провели за переговорним столом, і то, мабуть, не все сказали.

Врешті-решт, відправились на екскурсію в Старе село, близько 13:00. Екскурсія на пару годин – місцевий побут починаючи з середини 19 ст., вузькоколійка, боротьба УПА та історія до сьогодення.

Потім завітали у кафе “Жандармська управа”, де нормально так попоїли (Сергій: дуже смачний бограч), після чого з подач Настьони завітали до дерев’яного музею-церкви Святого Духа. Видзвонили і почекали хвилин 20 місцевого екскурсовода-історика.

От ви знаєте, можна просто розказувати про експонати, картини, події. Але інколи, нечасто, в житті трапляються такі екскурсоводи, для яких це не робота – це покликання, розповідати про свій дім, свою країну. Було просто дивовижно слухати від цього чоловіка історію цього краю, величних дерев на ґанку, самої церкви, яку збирали без цвяхів і кілька разів переносили з місця на місце (Сергій: через падіння хреста з церкви, наприклад). Однозначно рекомендовано для відвідування. (Настьона: Мені більше сподобалось обіймати декількасотлітні дерева, що росли на території церкви:) Ясінь взагалі був дуже хороший. А екскурсовод здався трохи нудним.)

Повернувшись до садиби, повечеряли (зачотна карбонара авторства Саші і Насті), пообговорювали плани на майбутні походи, попарились в сауні. Саша і Настя сьогодні відправили “Новою поштою” додому десь 15 кг зайвих речей (Сергій: і то мало) (на початок походу у Сашка було близько 33 кг в рюкзаку – нормально так скинули).

Завтра походом керуватиме Юля – підйом і сніданок призначається на 7:00, трансфер до дамби (близько 10 км) буде поданий на 7:45.

День 7. 21 жовтня

І собаки гавкають, і вітер носить, а караван йде.
Народна мудрість

Прокинулись, поснідали. Трансфер на 15 чоловік виявився… Фольксвагеном Т4.

Відправили перших 8 людей, ще 7 і Ксюша лишились в домі. Ксюха сьогодні їде додому за планом – робота. Шкода. Поки чекаємо, кілька разів граємо в дурня. (Настьона: В трансфері слухали дуже класні пісні і насолоджувались дорогою. Виходити з машини не хотілось.)

Зрештою, о 8:45 вертається трансфер і відвозить нас до дамби. Підйом середньої крутості; на ходу знов читаємо вірші, співаємо пісні. Наверху сьогодні обіцяють вітер до 30 м/с. Воду на обід несемо з Колочави.

На одному з привалів влаштовуємо роздачу забутих одними і взятих іншими учасниками труселів і шкарпеток. В останній зоні лісу перед виходом на хребет робимо зупинку 5 хв назбирати дрова для турбопічки, десь по півкіло на кожного. Далі підйом продовжується лисою і більш пологою частиною. Вітер посилюється.

На хребті знаходимо кілька бетонних труб, в які відчайдушно і з задоволенням волаємо пристойні і не дуже речі.

Між Малим і Великим Менчулами знаходимо прихисток пастухів, там і обідаємо. Випадково розливаємо так тяжко несену нагору воду, і після недовгих роздумів доливаємо зі знайденої місцевої 30-літрової каністри.

Після обіду піднімаємось на Менчул. На переході згадуємо Ксюшу, яку тут тільки так і здувало б, тільки камені в карманах рукавів і рятували б.

Знаходимо потрібну стежку (на MAPS.ME та OsmAnd тропи немає, хіба що на генштабівських і щось чисто номінальне на “Стежках та мапах”; але в реалі є, навіть наїжджена, принаймні деякий час). На спуску бачимо колибу, яка швидше нагадує чийсь недобудований заміський будинок. Будівля зачинена; поруч є колодязь.

Проходимо далі до невеликої церквушки, там відкрита підсобка місцевих робітничих – на підлозі наче поміститься вся група, є запаси дощової і чистої води; знаходимо навіть алкозапаси (Маш Маш: яка сила волі – жодної бутилочки не взяли). Тут і лишаємось. (Настьона: Від церквушки відчуття були не найкращі. Асоціації зі смертю, а не з чимось світлим. Інтел сказав, що скоріш за все вона і побудована тут на честь когось загиблого. Але варіант вибрано, ночуємо тут.)

За вечерею обговорюємо ідею, що нашим людським розвитком в довгостроковій перспективі керують гриби. Спостерігаємо за вогнями близьких сіл – Великої та Малої Угольок.

(Маш Маш: Пожарили грибочки, що назбирав Сівка Бурка, виявилися смачними.) (Сергій: Хто зна, як це на нас вплине у майбутньому, якщо нами такі керують гриби… Можливо, усі раптово забудуть цю теорію?) (Маш Маш: Настя розповідала про ліси та природу Карпат.)

При вкладанні спочатку не всім таки вистачило місця, і в якийсь момент здійнявся невеличкий ґвалт. Та скоро наче розпетляли і повкладались, вчергове послухавши перед сном трохи поезії. (Настьона: Спочатку раділа можливості поспати окремо на лавочці в жлобніку, а не з усіма купкою на підлозі. Дуже!!! Погане!!! Рішення!!! Більше ніколи!!! Замерзла як не знаю коли. Після того зі зшивки ні ногою.)

(Інтел:

За день пройдено 10.92 км.  ЧХЧ – 4.54.

Координати табору 48.300664, 23.664905

)

День 8. 22 жовтня

-Передайте задним информацию!
-Обсуждают упавшее дерево. Галёрка довольна?
– Да.

Діалог майже замикаючих

Туман. Силуети виринають з повітря.

Сьогодні парадом командує Міша. Підйом почався о 6:00, хоча мав би бути тільки у чергових; та штани Інтела з невимкненим будильником внесли свої корективи.

Так як сьогодні всі спали “в одній упряжці”, то перезвон всіх хропаків лунав по всій будівлі. Зі сніданком трохи не вклались в таймінг, тож вийшли трохи пізніше запланованого.

Тримаючись правила “двоє ззаду”, починаємо спуск (≈ 6 км, ↓750 м). Стежка нехожена, але поки читається; видно, що її чистили років 5-7 тому. Поступово туман відходить. Букові праліси Карпат заворожують височенними масивними стовбурами. (Маш Маш: Багато папоротників різної форми, взагалі рослини відрізняються від східної частини Карпат.)

Через 3 км доходимо до попередньо можливого місця ночівлі – невеличкий навіс на місці злиття двох потічків. Рівного місця тут немає, зате є слизький (насправді ні) дерев’яний місток і фотозона.

На мапі намальовано, що стежка повинна бути по лівому берегу струмка; втім, на рельєфі дуже швидко залишки стежки губляться в ярах і власне струмку; невдовзі взагалі починають виринати мало не скельні виходи. Помічаємо на іншому березі навіс, який мав би бути над мінеральним джерелом. Бігаємо у розвідку – знаходимо стежку, пересохле джерело і пронумеровані невідомо нащо дерева. Переповзаємо на інший берег вбрід або по колодах, які накидали разом з Сівкою Буркою.

Вже близько 11-ї години дня. Маємо вибір: обідати через перехід, внизу спуску до Малої Угольки, або вже на Карстовому мосту (+2 км вперед і 300 м вгору від нижньої точки), куди треба ще й нести воду. Загальним рішенням зупиняємось на першому варіанті.

Метрів за 200 до насельонки знаходимо чудову полянку. Приймаємо водні процедури в потічку – тут навіть вода не така вже і холодна (Маш Маш: тааак, аж ноги зводила судома), та і в цілому день найтепліший з усіх. П’ємо різноманітні чаї – трюфельний, меліса. Покахонтас зазиває гарну погоду, гортаючись в диму та ритуально постукуючи по банці зі згущем.

Пообідавши, проходимо куточок Малої Угольки та повертаємо в сторону Карстового мосту: дорогу вказує синій маркер. Підйом поволі, тропа читається нормально. Перехід затяжний, 60 хвилин. В процесі підйому зароджуються зачатки віршиків і пісеньок для КВК, як-от: “Мертві бджоли не гудуть – вони вгору мовчки йдуть”, або, наприклад, ще таке:

    Школьная пора, и при всякой погоде

    Пропадали пропадом мы во дворах.

    Через года вижу(слышу/чую) Пашины пчелки,

    Значит в ПВД возвращаться пора!

Декому цей підйом дається непросто – вже другий день п’ється “Сорбекс”.

Міст прикольний. Робимо фотопривал на півгодини, збираємо камені для Оксани.

Продовжуємо підйом, ще метрів 100. На лісистій сідловинці знаходимо цікаву будку з восьмигранником в основі, з пічкою. Після невеликого привалу продовжуємо рух. Часом трапляються цікаві білі камінці (щось на “а” наче… альбіт, чи шо, чи кальцит, хз) (Маш Маш: Ангідриди); інколи при битті одних камінців об інші можна висікати іскри.

Спускаємось донизу. На спуску помічаємо скелі, які можуть бути потенційно цікаві нашим скалолазам. Зараз, в принципі, нам би просто знайти рівне місце і дрова з водою. Дійшли до мінерального джерела (по карті), яке наразі виявилось просто болотистою калюжею. Сутеніє. Тулимо далі вниз, в якийсь момент довго чекаємо Сашка – той вирішив таки назбирати кружку мінералки. (Настьона: Йти замикаючою в той день було складно. Загальна втома накладалась на пориви Сашка відставати від групи, коли вже починало темніти. Тим днем не пишаюсь, психологічно не витримала.)

З останнім світлом знаходимо поляну, де тропа змикається з зеленим маршрутом на печеру “Молочний камінь” – тут і падаємо.

Я черговий, але більше координую, ніж сам роблю – рєбята виручають. Робимо сирний супчик по рецепту Ванесси – виходить дуже смачно. Говоримо про керівництво Юлі і Міши.

Володя починає читати Горького Лука, але починається невеликий дощик, і народ розбігається по наметах. Дехто перед сном просить розказати улюблений вірш, і неочікувано чує у відповідь читання поеми Єсеніна “Черный человек”. (Настьона: Я вже забралась спати в зшивку до Ані, і тут згадую про прогноз дощу на ніч, а ми зранку чергуємо і в перспективі – з мокрими дровами. Ну ні, так не піде. Вилажу зі зшивки, кажу Серьожі так і так, беру рейнкавери і дощовики, згрібаємо дрова в купу (деякі прийшлось розпиляти) і все накриваємо. Інтел адабряєт. Задоволена іду спати. Дощу не було.)

(Інтел:

За день пройдено 11.46 км. ЧХЧ – 7:18.

Координати табору 48.251182, 23.671599

)

День 9. 23 жовтня

«Настя, ты такая внезапная. Только что спала в палатке, а уже пилишь дрова.»
Сергій
«Ты прям мой покоритель пещер!»
Настя

До цивілізації і точки збору залишається 2 км, звідки нас заберуть о 13:00.  Отже, у нас є час на сходження до печери. Доречі, сьогодні нашим днем рулить Саша.

Після сніданку, під час зборів, розказую деяким новачкам, що таке дійсне членство в клубі і нащо воно треба. Ну так, на майбутнє. Троє (Міша, Алла, Руслан) лишаються в таборі.

На підйомі деякими учасниками знову жується “Сорбекс”. Підіймаємось повз величезні скелі, що навіть мають місцеву назву “Велика Копиця” – кряж висотою метрів 80. Присутні в групі скелелази одразу пробують снаряд на практичність. (Інтел: Скеля дійсно виглядає досить перспективною – метрів 80 з середньою крутизною близько 70͒⁰. Але знаходиться на території біосферного заповідника, тож можливість її використання в якості скеледрому незрозуміла.)

Трохи збиваємось з шляху, але все ж знаходимо правильний напрямок і потрапляємо до печери. Печера класна, немаленька, різноманітна. Відколупуємо кілька шматків. (Маш Маш: Таке відчуття, що печера з золота (так грають на світлі камені, вкриті краплями води.)

Вниз першою йде Настя – зранку з іх з Сашею намету ми чули “Саша, мне снился Лондон” і, очевидно, цей спогад цивілізації не дає їм спокою. Спустились без особливих пригод, хіба що Іра покалічила свою трек-палку, а я свою погнув. Ну таке. Зібрались та й рушили на фініш, попутньо збираючи напівдикі яблука.

Пройшли КПП з наглядачем нацпарку, де той безуспішно намагався стягнути з нас грошей. Чекати на машину стали неподалік від чергового джерела мінеральної води (можливо, найсмачнішої за всі дні походу). Тут зробили і фінішне фото походу.

Водій прибув близько 14-ї години. Через хвилин 10 після від’їзду чомусть вирішуємо перепитати “А вы же Миша?”

Водій Міша в процесі їзди намагається вирішити обмеження, які після 21 жовтня накрили всю транспортну галузь. Дзвонить комусь: «Петрович, а ти не годен мене там від руки вписать кудись в чергу на сертифікат шоб не приставали?» За його ж рекомендацією, перед Тячевом зупиняємось на попоїсти в місцевій таверні “Світанок мрії” (Сергій: в Жандармській управі усе було набагато смачніше, а також значно більші порції); замовлення зібрали ще в автобусі та телефоном продиктували, щоб було більш оперативніше. (Маш Маш: Чомусь більша частина відвідувачів зникла в процесі нашого візиту до таверни.)  

Далі все стандартно – вокзал, ніштяки в придорожніх магазинах, розбір польотів в потязі. І плани на наступні подорожі. (Сергій: Дуже дивно, але в нас залишилося зайве пиво, яке купували на потяг. Дуже, дуже дивні речі відбуваються!)

(Інтел:

За день пройдено 5.36 км. ЧХЧ – 4.30.

)

Місце для підсумкового слова учасників (за бажанням)

(Настьона: Похід вийшов дружнім, сонячним і дав потрібний початковий досвід. З великою вдячністю до керівників і команди повертались в Київ. Це стало початком відчуття себе частиною турклубу, яке досі росте. Ходіть в Золоту Осінь! Воно того варте.)

Частина 3, додаткова

Трек

Karpaty_occtober_p1_2021.gpx

Аптечка, групове і особисте спорядження, меню, чергування, фінанси

Карпати жовтень 2021

Хронометрія походу

Хронометрія

© Паштєт, 2021 р.

Вітаємо!

Маєте запитання? Оберіть одного з представників нашого клубу, щоб поспілкуватися в Telegram

Є питання? Пишіть!